Kaip pasirinkti lauko duris? Praktiški patarimai.

2024-07-01

Kaip pasirinkti lauko duris? Praktiški patarimai.

Prabėgus dešimčiai metų po interviu portalui manonamai.lt apie lauko durų pasirinkimą, pasidalinsime tiek nauja patirtimi, kurią sukaupėme per šiuos akimirksniu prabėgusius metus, tiek papildoma informacija, kuri anksčiau nebuvo publikuota.

Vykdant namo statybas, kiekvienas konstrukcinis sprendimas reiškia tam tikrą kompromisą. Svarbiausia – kad jis būtų jums priimtinas, ir apskritai – kad apie jį žinotumėte iš anksto, nes techninės informacijos srautas ir tendencinga reklaminė medžiaga, akcentuojanti specialiai atrinktus, atskirus produktų parametrus ar savybes, gali suklaidinti.

Taigi, pirmyn.

 

1

Lauko durų pasirinkimas prasideda dar statinio projektavimo stadijoje. Būtinai atsižvelkite į projektuojamų durų matmenis, nes suformavus durų angas pakeisti projektinius sprendimus yra sunkiau, taip pat keičiasi bendras namo fasado vaizdas.

Neapdairiai nustatyti durų matmenys gali stipriai apriboti durų pasirinkimo galimybes, o durys tapti nefunkcionalios. Du gana paplitę pavyzdžiai: durys numatomos 2400mm aukščio arba 1200mm pločio. Vienu atveju durys yra per aukštos (neapima daugelio gamintojų garantija, išskyrus aliuminio duris), jei jos būtų gaminamos vienvėrės, o naudodami viršdurį turėsime gana siaurą “juostą” virš durų, kurioje galima patalpinti tik dar siauresnį stiklo paketą. Kitu atveju – per plačias duris, jei gaminti vienvėres, tačiau per siauras – durims su šonine dalimi.

Taip pat – bet kokie nestandartiniai durų matmenys, papildomos dalys, stipriai įtakoja galutinę kainą (nesunku pasiekti 2, 3 ar net 4 kartus didesnę kainą, nei standartinių matmenų durų).

2

Norimų durų dizainą pradėkite rinktis iš anksto ir lauko duris užsakykite bent tuo pat metu, kaip ir langus, kad visi reikiami gaminiai būtų sumontuoti vienu metu. Nestandartinių lauko durų gamyba gali užtrukti gerokai ilgiau, nei plastikinių langų.

3

Vienas pagrindinių pasirinkimo kriterijų yra tiekėjo patikimumas. Ar seniai dirba jūsų pasirinkta įmonė? Jei durys yra gaminamos užsienyje – ar tinkamai ir laiku durų pardavėjas atlieka aptarnavimą, sprendžia kilusius klausimus? Ar egzistuoja tikimybė, kad pardavėjas nesugebės įgyvendinti prisiimtų garantinių įsipareigojimų? Ar yra daugiau įmonių, siūlančių tą patį produktą, kad turėtume kur kreiptis, jei pasirinktas pardavėjas nutrauktų veiklą?

Kiekvieno tiekėjo reakcija į problemas daugumoje atvejų yra tik geranoriškumo, požiūrio klausimas. Skirtingos įmonės turi skirtingus požiūrius į klientų aptarnavimą, tad tinkamo tiekėjo pasirinkimas gali lemti, kaip ilgai džiaugsitės įstatytomis lauko durimis.

4

Ar jūsų durys šiltos? Statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 nepalieka vietos interpretacijoms: durys naujos statybos, A++ energetinio naudingumo namams, turi atitikti 1.2W/m2K arba mažesnį šilumos perdavimo koeficientą.

Tikėdamiesi, kad pirkėjams pakanka parodyti tinkamą skaičių, kai kurie gamintojai siūlo neįtikėtinai pigias lauko duris su ypač patraukliais parametrais. Susigundžiusius kelis šimtus eurų bekainuojančiomis durimis A++ namui, net jei jos turi du sandarumo perimetrus, po kelių metų tenka aptarnauti ir naujas duris montuoti jau mums – negalime tuo skųstis, tačiau tikrai įmanoma išvengti papildomų išlaidų skyrus šiek tiek laiko rinkos analizei, apklausus keletą tiekėjų ir įsigijus kokybiškas lauko duris, kurios, kaip taisyklė, dažniausiai nėra parduodamos statybos prekių parduotuvėse.

5

Kokios konstrukcijos lauko duris pasirinkti? Rinkitės patinkančias duris, tik venkite ypatingai pigių.

Nerekomenduojame plastikinių durų, nes kokybiškos plastikinės durys kainuoja tiek pat, kiek aliuminės, o pigesnės plastiko lauko durys linkusios deformuotis laikui bėgant ir jei tokias duris turėjote savo namuose, greičiausiai ruošiatės ar jau būsite pakeitę į kitas.

Durys stiklo pluoštu dengtomis varčiomis, kurias pradėjome importuoti vieni pirmųjų Lietuvoje ir kurių mūsų ruoštų aprašymų fragmentų galima daug kur rasti internete, turi tam tikrų privalumų, tačiau jos nėra geriausias pasirinkimas visais atvejais, nes pati sąvoka “geriausias pasirinkimas” neegzistuoja be konteksto, o produktas netampa išskirtinai kokybišku dėl tik vieno specialaus komponento naudojimo jame.

Jei renkatės duris, kurių stakta ir varčios rėmas yra iš medžio, komplektuokite jas su juostinėmis spynomis – tai garantuos tolygų varčios prispaudimą per visą aukštį.

Jei labiausiai vertinate durų tvirtumą, rinkitės šarvuoto tipo arba aliumines lauko duris – metalinė konstrukcija bus visuomet stabilesnė ir atsparesnė aplinkos poveikiui.

Norite paprasto aptarnavimo – šarvuotų durų komponentai, įskaitant apdailines plokštes, yra nesudėtingai pakeičiami.

 

Perskaičius mūsų rekomendacijas gali susidaryti įspūdis, kad siūlome rinktis šarvuotas lauko duris – taip, tai yra mūsų pasirinkimas, tačiau tikrai neprivalo būti jūsiškis. Su šiuo produktu nuėjome netrumpą kelią, nuo pat 2008 metų: atsirinkome konstrukcijas ir komplektuojančias dalis, stebėjome tendencijas, modernizavome, pritaikėme naujausiems energetinio naudingumo reikalavimams.

Dar neaptikome kito panašaus produkto, kuris gebėtų vienu metu konkuruoti su šarvuotomis durimis tvirtumu, nestandartinių sprendimų įvairove, aptarnavimo paprastumu ir kaina. Tačiau neapsigaukite – toli gražu ne visos rinkoje siūlomos šarvuotos durys yra kokybiškos ir daugeliu atvejų (išskyrus importuojamas standartinių matmenų skardines duris, kurios tiesiog padidinti patrauklumui pavadinamos šarvuotomis), pasikartosime – dažnai tai yra paprasčiausiai gamintojo požiūrio ir darbo, bei aptarnavimo kultūros buvimo klausimai.